České jádro dodalo nejvíc elektřiny v historii

České jaderné elektrárny vyrobily v roce 2022 rekordní množství energie. Do přenosové sítě dodaly téměř 31 TWh elektřiny, o 110 000 megawatthodin více než v předchozím roce. Ušetřily tak přibližně 22,5 milionů tun oxidu uhličitého. Rekordní výroba je výsledkem řady modernizací a vylepšení, které zvýšily spolehlivost a výkon obou klíčových českých zdrojů.  V roce 2023 očekává ČEZ, kvůli plánovaným rozsáhlým investicím do nejméně šedesátiletého provozu, mírně nižší produkci.

„Plníme to, co jsme si předsevzali – být klíčovým českým bezemisním zdrojem. Ročně investujeme do zvyšování bezpečnosti, spolehlivosti a efektivního provozu našich jaderných bloků kolem 4 miliard korun a podobné plány máme i v příštích letech,“ vysvětluje předseda představenstva a generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš.

Rozsáhlý investiční program souvisí i s plánovaným nejméně šedesátiletým provozem obou zdrojů. Od něj se odvíjí i delší plánovaná doba odstávek elektrárny Dukovany v letošním roce. „Bezpečnost provozu a tomu odpovídající stav zařízení jsou pro nás naprosto klíčové, proto v následujících letech počítáme s významnými investicemi. V Dukovanech například zahájíme postupné čištění parogenerátorů s cílem zajistit jejich dlouhodobou spolehlivost,“ dodává člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

V době energetické krize, vyvolané agresí Ruska vůči Ukrajině zvýšily výrobu jak Dukovany tak i Temelín. Prvně jmenovaná elektrárna vyrobila 14,55 TWh, ještě o něco vyšší produkce  16,29 TWh dosáhl Temelín. Díky úpravám v uplynulých letech bezpečně vzrostl výkon českých jaderných zdrojů o přibližně 500 megawatt, což je srovnatelné se stavbou menšího jaderného bloku.

V roce 2021 všechny elektrárny v České republice dodaly do přenosové sítě 84,9 TWh energie, podíl ČEZ na tomto objemu tvořil cca 75%. Dlouhodobě klesá podíl uhlí a roste podíl výroby bezemisních zdrojů jako jsou právě jaderné a také vodní, fotovoltaické a větrné elektrárny.